Ubezpieczenie turystyczne z biura podróży. Na co zwrócić uwagę?
Data dodania: 2016-02-25
Ocena:
5 - liczba głosów
1
Dziękujemy za oddanie głosu
Ilu klientów biur podróży, po otrzymaniu pliku dokumentów, stara się wczytać w Ogólne Warunki Ubezpieczenia, by zrozumieć jaki polisa ma zakres i o co chodzi z tymi wyłączeniami? Znane są sumy ubezpieczenia na jakie są ubezpieczeni w ramach kosztów leczenia czy NNW, ale czy rozumieją co one oznaczają?
fot: pixabay.com
Zazwyczaj niewiele osób wie co ma robić w razie konieczności skorzystania z polisy. Do wyobraźni jednak najbardziej przemawiają sytuacje z życia wzięte. Wtedy dopiero zdajemy sobie sprawę z tego, że ubezpieczenie to nie do końca uciążliwa formalność. Tak naprawdę, to od dobrej polisy zależy, czy nie zostaniemy do końca życia dłużnikami instytucji, która pomogła nam w obliczu nieszczęścia. Bo nie ma gorszej sytuacji, niż świadomość tego, że mieliśmy polisę, która miała nas chronić, a ona nie zadziałała lub tylko w ograniczonym zakresie.
Wybierz dodatkową polisę
Jaką ochronę gwarantuje biuro podróży?
Każde biuro podróży ma obowiązek, sprzedając wycieczkę zagraniczną, zapewnić klientowi ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków (zgodnie z ustawą o usługach turystycznych). W ustawie nie została jednak określona minimalna suma gwarancyjna, która powinna zapewnić bezpieczeństwo ubezpieczonemu. W praktyce oznacza to, że każdy touroperator może oferować klientom minimalne sumy ubezpieczenia, które w rzeczywistości nie wystarczą w razie jakiegokolwiek zdarzenia na pokrycie wszystkich kosztów.
Niewystarczająca suma ubezpieczenia
Większość biur podróży w cenie wycieczki zagranicznej oferuje wariant podstawowy, w którym koszty leczenia opiewają na kwoty od 10 tys. euro do max 30 tys. euro. Koszty pomocy poza granicami Polski są natomiast bardzo wysokie. W zależności od rodzaju świadczenia – transportu medycznego, repatriacji – kształtują się one w granicach od 20 tys., euro do nawet 90 tys. euro. Od razu już widać, że oferowane przez biura podróży warianty podstawowe mają zbyt niskie sumy gwarancyjne, aby w razie najgorszego zdarzenia wystarczyły na pokrycie wszystkich kosztów.
Rozszerzenia ubezpieczenia
Dodatkowo w polisach gwarantowanych w pakiecie wycieczki nie ma rozszerzenia o choroby przewlekłe, tropikalne oraz rozszerzeń o wykonywanie sportów wszelkiego rodzaju. W większości nie ma nawet sportów wykonywanych rekreacyjnie. W przypadku chęci posiadania tego w zakresie musimy zapłacić dodatkową składkę. Aby jednak to uczynić musimy wiedzieć, że tego nie mamy, a wykupując wycieczkę bardzo często nie jesteśmy rzetelnie informowani. Sami musimy zachować czujność i mieć te kwestie na uwadze.
Ubezpieczenie na wakacje
źródło: materiały własne
Redakcja portalu ubezpieczenieturystyczne.pl