Szlakiem polskich zamków i pałaców
Data dodania: 2015-09-03
Ocena:
5 - liczba głosów
1
Dziękujemy za oddanie głosu
Polska może poszczycić się unikatowymi w skali światowej i przyciągającymi setki turystów rocznie zamkami i pałacami. Każdy z regionów naszego kraju, kryje w sobie zachwycające rezydencje, które od setek lat dodają uroku okolicy. W czasie letniego wypoczynku, warto poznać, a może spędzić urlop w niektórych z nich.
Polska może poszczycić się unikatowymi w skali światowej i przyciągającymi setki turystów rocznie zamkami i pałacami. Każdy z regionów naszego kraju, kryje w sobie zachwycające rezydencje, które od setek lat dodają uroku okolicy. W czasie letniego wypoczynku, warto poznać, a może spędzić urlop w niektórych z nich.
Dolny Śląsk
Szlak zamków Piastowskich to szlak turystyczny na Dolnym Śląsku, gdzie na długości 146 km możemy zobaczyć 15 zamków. Najciekawsze miejsca na tym szlaku to:
-
Zamek Książ – ten trzeci co do wielkości zamek w Polsce znajduje się w Wałbrzychu. Na zamku tym gościło wiele sław m.in. Winston Churchill. Po drugiej wojnie światowej zamek był zdewastowany i dopiero po jego odnowieniu, udostępniono go zwiedzającym. W skład całego kompleksu Zamku Książ wchodzi zamek, park romantyczny, stadnina koni i ruiny starego Zamku Książ.
-
Zamek w Bolkowie – wzniesiony na Zamkowym Wzgórzu, był częścią fortyfikacji miejskich. Jego najbardziej charakterystyczną częścią jest wieża z dziobem, w której znajduje się loch głodowy. Według jednej z legend na zamku mogła być ukryta Bursztynowa Komnata. Co roku odbywa się tutaj festiwal muzyki gotyckiej – Castle Party.
Opolszczyzna
-
Zamek w Mosznej – ten jeden najpiękniejszych polskich zamków znajduje się na Opolszczyźnie. Na jego niezwykłą, zróżnicowaną architekturę składa się 99 wież i 365 pomieszczeń. Zamek otoczony jest okazałym ogrodem.
Ubezpieczenie na wyjazd w Polsce
Warmia i Mazury
Interesującą trasą w tym rejonie Polski jest szlak zamków Gotyckich. W jego skład wchodzi 12 zamków. Oto niektóre z nich:
-
Zamek w Nidzicy – to miejsce, w którym rezydował krzyżacki prokurator. Po zniszczeniach w trakcie II wojny światowej został w pełni odbudowany i przekazany lokalnym instytucjom. Dziś na zamku mieści się Muzeum Ziemi Nidzickiej oraz hotel i restauracja.
-
Zamek w Rynie – to średniowieczny zamek krzyżacki wzniesiony między dwoma jeziorami. Dziś w pięknie zachowanych gotyckich wnętrzach znajduje się hotel, restauracja i Spa.
-
Zamek w Gniewie – budowany przez Zakon Krzyżacki przez 40 lat był najpotężniejszą twierdzą na lewym brzegu Wisły. Obecnie odbywają się tutaj turnieje rycerskie.
-
Zamek w Malborku – ogromny, imponujący warowny zamek otoczony fosą, siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. Budowla zachwyca stylem i rozmachem. Zamek ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Małopolska i Śląsk
W województwie małopolskim i na śląsku leży szlak Orlich Gniazd. Nazwa wywodzi się od leżących na szlaku i usytuowanych na skałach zamków. Pierwotnie ich celem była obrona szlaku handlowego z Krakowa do Wielkopolski. Najbardziej znane to:
-
Zamek w Pieskowej Skale – zachwycający i pięknie położony na pograniczu Ojcowskiego Parku Narodowego, ze wspaniale zachowaną architekturą i wnętrzem. Zamek ten znany jest z serialu „Janosik” oraz filmu „Ogniem i mieczem”.
-
Zamek Ogrodzieniec – to udostępnione do zwiedzania imponujące ruiny zamku (największego na całym szlaku), który znajdował się na wysokiej skale. Według legendy ruiny nawiedza mroczna zjawa Czarnego psa z Ogrodzieńca, z płonącymi oczami.
-
Zamek Bobolice – to zamek królewski, zbudowany przez Kazimierza Wielkiego i zrekonstruowany w XX wieku. Podobno w jego podziemiach znaleziono kiedyś ogromny skarb, którego część nadal jest tam ukryta.
-
Zamek w Nidzicy – jest jedną z największych atrakcji Pienin. Przepięknie usytuowany nad jeziorem Czorsztyńskim, co roku przyciąga wielu turystów.
Mazowsze
-
Pałac w Radziejowicach – to przepiękny i reprezentacyjny kompleks pod Warszawą. W jego skład wchodzi pałac, zameczek, dwór i urokliwy park. Jest to idealne miejsce na spędzenie weekendu.
-
Łazienki Królewskie w Warszawie – ten XVIII wieczny kompleks pałacowo-parkowy jest najbardziej lubianym miejscem odpoczynku wszystkich warszawiaków. Otoczony malowniczym parkiem zachęca do weekendowych spacerów.
-
Pałac w Wilanowie – cenny, barokowy kompleks pałacowo-parkowy z bogatym, królewskim wyposażeniem i dwupoziomowym, imponującym parkiem.
Lubelszczyzna
-
Pałac Zamoyskich w Kozłówce – przepiękna XVIII-wieczna rezydencja arystokratyczna z zachowanym autentycznym wystrojem i wyposażeniem z przełomu XIX i XX wieku, otoczony urokliwym ogrodem, w którym utworzono Muzeum Socrealizmu.
-
Pałac Czartoryskich w Puławach – klasycystyczny i rozległy pałac położony w pięknym parku w stylu angielskim. Można w nim podziwiać wiele ciekawych budowli np. Świątynię Sybilli, wybudowaną na wzór antycznej greckiej świątyni.
Kup polisę na każdy wyjazd
Podlasie
-
Pałac Branickich w Białymstoku – to barokowa rezydencja, która kiedyś była żywym ośrodkiem kultury, działał tu teatr i balet. Dziś jest to okazała budowla z przepiękną salą balową.
Wielkopolska
-
Pałac w Rogalinie – imponująca, jedna z najpiękniejszych w Wielkopolsce. Rezydencja otoczona jest 27-hektarowym parkiem. W 2015 roku pięknie odrestaurowane wnętrza zostały udostępnione turystom.