Pierwsza pomoc – użądlenia
Data dodania: 2015-08-27
Ocena:
5 - liczba głosów
1
Dziękujemy za oddanie głosu
Lato to czas, gdy bardzo często dochodzi do użądleń przez owady. Może się to stać w każdym miejscu, gdy przebywamy w domu, jemy posiłek czy odpoczywamy na plaży. Niebezpieczne mogą się dla nas okazać pszczoły, trzmiele, szerszenie, osy oraz inne egzotyczne owady podczas wakacyjnych podróży. Dla niektórych osób użądlenie może się wiązać nawet z zagrożeniem życia, dla innych może skończyć się jedynie bólem. Warto zapoznać się z naszymi wskazówkami, jak postępować w przypadku użądleń.
Objawy jakie mogą wystąpić po użądleniu owada
-
zmiana koloru skóry np. zasinienie czy zaczerwienienie
-
obrzęk
-
silny, nagły ból
-
zaburzenia w oddychaniu lub połykaniu, uczucie duszności
-
łzawienie oczu
-
dreszcze, gorączka
-
wstrząs anafilaktyczny
Ubezpieczenie kosztów leczenia
Pierwsza pomoc w przypadku użądleń
W sytuacji, gdy ofiara jest uczulona na użądlenia lub została ukłuta przez owada w szyję, język czy w środku jamy ustanej istnieje ryzyko wstrząsu anafilaktycznego i zagrożenia życia. Podobnie jest, gdy użądlone zostało dziecko. W takiej sytuacji należy:
-
Wezwać pogotowie ratunkowe dzwoniąc pod numer 999 lub 112.
-
wyciągnąć za pomocą pęsety lub igły żądło (nie uciskać go!)
-
jeżeli poszkodowany ma przy sobie leki, które powinien zażyć w przypadku użądlenia (np. ampułkostrzykawkę z adrenaliną) należy jak najszybciej mu je podać
-
konieczne jest zdezynfekowanie rany np. wodą utlenioną czy innym środkiem odkażającym
-
aby zmniejszyć uczucie swędzenia i bólu można posmarować miejsce użądlenia specjalnym żelem na użądlenia np. Fenistil i wypić wapno medyczne (Calcium)
-
należy obserwować ofiarę, jeżeli jej stan będzie się pogarszał, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Osoba użądlona może mieć trudności z oddychaniem, przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, nudności i wymioty. W ostateczności może dojść do utraty przytomności i zatrzymania krążenia.
Jeżeli ofiara nie jest uczulona należy:
-
wyciągnąć za pomocą pęsety lub igły żądło (nie uciskać go!)
-
zdezynfekować ranę np. wodą utlenioną czy innym środkiem odkażającym
-
aby zmniejszyć uczucie swędzenia i bólu można posmarować miejsce użądlenia specjalnym żelem na użądlenia np. Fenistil i wypić wapno medyczne (Calcium)
-
w przypadku dużego obrzęku można zastosować zimne okłady
-
należy obserwować ofiarę, jeżeli jej stan będzie się pogarszał, koniecznie należy udać się do lekarza
Jak uniknąć użądlenia?
-
nie ruszać gniazda os czy szerszeni, nie wolno prowokować owadów
-
w trakcie urlopu unikać biwakowania czy odpoczynku w pobliżu łąk z koniczyną. Jest to roślina miododajna i w jej pobliżu jest zawsze dużo owadów
-
jedząc na dworze starać się szczelnie zamknąć wszystkie słodkie napoje czy posiłki, aby nie wabić os i pszczół
-
należy mieć pod ręką dostępne bez recepty żele łagodzące ukąszenia i użądlenia, wapno i leki antyalergiczne. Osoby uczulone na jad pszczół powinny mieć przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną.
Polisa turystyczna za granicę
Pamiętaj!
Na polisie turystycznej znajduje się numer Centrum alarmowego i wszelkie szkody należy niezwłocznie zgłaszać bezpośrednio do Towarzystwa Ubezpieczeniowego.