Piechotą przez szlaki – tylko w czym?
Data dodania: 2015-09-23
Ocena:
5 - liczba głosów
1
Dziękujemy za oddanie głosu
Górskie szlaki przyciągają zarówno amatorów jak i wieloletnich pasjonatów wspinaczki i wędrówki przez góry i doliny. Bez względu na to, czy chcemy wspinać się na Rysy, Świnicę czy też wystarczy Nam rekreacyjne zwiedzenie Doliny Kościeliskiej – warto zadbać o wygodę i komfort podróży, zaopatrując się w odpowiednie obuwie, które jest kluczem do sukcesu i przyjemnego wypoczynku w czasie spacerowania w górach. Tylko na co zwrócić uwagę przy zakupie butów przeznaczonych do poruszania po górskich szlakach?
Obuwie trekkingowe różni się od siebie w zależności od konkretnych modeli. Warto więc na początek ustalić, czego tak naprawdę oczekujemy i do czego owe buty mają konkretnie służyć. Inny model będzie Nam potrzebny jeśli mamy zamiar jechać w niskie góry, jeśli natomiast wybieramy wyższe rejony Tatr lub alpejskie szczyty – wtedy obuwie zdatne na małe wysokości i proste trasy nie wystarczy. Istotne jest także, czy szukamy butów na okres letni, czy też takich, które posłużą zimą.
Ochrona na każdą okazję - sprawdź
Krótka wyprawa - jak się przygotować?
Na trasy proste wystarczy obuwie niskie, kończące się przed kostką i nie usztywniające jej. Takie buty są przede wszystkim lekkie – spacer w nich nie będzie więc męczący, a materiały z których uszyte są tego typu buty są zazwyczaj stosunkowo przewiewne. Na bardziej skomplikowane wypady powinniśmy kupić buty wysokie, ochraniające kostkę. Są one cięższe, bardziej masywne i często cieplejsze. W lato może to powodować pewien dyskomfort, ale jeśli celem jest zdobycie trudnego szczytu – koniec końców podziękujemy sobie za taki właśnie wybór butów.
Jakie obuwie wybrać na trudniejsze szlaki?
Wysokość buta to jedna kwestia – jakie cechy powinno mieć dobre obuwie trekkingowe? Przede wszystkim musi być wodoodporne. W przypadku opadów deszczu, pokonywaniu bagnistego terenu czy też małego potoku Nasze stopy będą narażone na przemoczenie. Nie ma chyba nic gorszego niż wędrowanie kilku, bądź kilkunastu kilometrów po trudnym terenie z przemoczonymi skarpetami. Dyskomfort tym spowodowany zabije frajdę z podróży nawet na najciekawszym szlaku. Poza tym organizm łatwo może się wychłodzić właśnie przez stopy. Ważny jest również materiał z którego uszyto Nasze obuwie. Skóra licowa, nubukowa lub zamsz – te materiały są wytrzymałe i zapewnią żywotność butów, które narażone są na ciężkie warunki. Ponadto przepuszczają powietrze dzięki czemu stopy nie pocą się aż tak bardzo. Wszelkie syntetyczne materiały używane do produkcji butów trekkingowych nie są korzystne dla Naszych nóg. Z powodu zatrzymania wentylacji powietrza noga będzie się pociła, będzie też bardziej narażona na powstawanie nieprzyjemnych otarć czy odcisków.
Podobnie średnio udanym wyborem będą buty z siateczką mającą przepuszczać powietrze – nawet drobny kontakt z wodą powoduje, że siateczka może przeciekać. Będąc w górach musimy być zawsze gotowi na nagłą zmianę pogody. Następny istotny element to sznurowadła – może wydawać się to śmieszne, jednak tylko mocne, odpowiednio długie sznurowadła, do tego mające możliwość zaczepu na metalowy haczyk w bucie są gwarantem komfortu. Otarcie nogą o ostry fragment skały może spowodować przerwanie się delikatnych sznurowadeł, a chyba każdy wie jak niewygodna będzie podróż z nieodpowiednio zaciśniętym obuwiem. Tym bardziej przy schodzeniu po kamiennych blokach.
Ostatnia rzecz, najważniejsza, to oczywiście podeszwa. Od niej zależy tak naprawdę funkcjonalność buta trekkingowego. Dobra podeszwa zapewni zarówno komfort i wygodę jak i bezpieczeństwo na szlaku. Taka podeszwa powinna składać się z kilku warstw – najlepiej wykonanych z różnych materiałów. Zewnętrzna warstwa wykonana najczęściej z materiału gumowego bądź gumo podobnego sprawuje poniekąd funkcję opony – takiej jak w rowerach typu MTB. Ważne jest więc by była mocno bieżnikowana.
Bezpieczne wędrówki z polisą
Odpowiedni dobór obuwia to rzecz, która będzie miała ogromny wpływ na cały Nasz górski wypad – jeśli więc nie jesteśmy pewni czy dobrze wybraliśmy buty sami, lepiej jest wybrać się do specjalistycznego sklepu gdzie osoby znające się na temacie będą mogły nam pomóc.
Redakcja portalu