OWU nie takie straszne, czyli jak zapoznać się z warunkami ubezpieczenia
Data dodania: 2016-11-24
Ocena:
5 - liczba głosów
1
Dziękujemy za oddanie głosu
Ogólne Warunki Ubezpieczenia, częściej nazywane po prostu OWU, są jednym z dwóch ważnych dokumentów podczas zawierania polisy. Warunki polisy to zabezpieczenie zarówno dla Ciebie, jak i ubezpieczyciela. Sprawdź, na co zwrócić uwagę czytając ten dokument i jak przez niego przebrnąć, nie zatrzymując się już na słowniku pojęć, czyli pierwszych stronach OWU.
Źródło: pixabay.com
Wspomnieliśmy, że OWU to jeden z dwóch ważnych dokumentów. Czym jest więc ten drugi? To oczywiście polisa, czyli umowa zawarcia ubezpieczenia. Jest to Twoje indywidualne potwierdzenie posiadania ochrony, zawierające wybrany wariant ubezpieczenia i ustalone sumy ubezpieczenia, które będą Cię obowiązywały, gdy dojdzie do szkody. Poza nimi na umowie znajduje się numer polisy, który koniecznie powinieneś zapisać (np. w telefonie) i mieć przy sobie. Zostaniesz o niego poproszony, gdy zadzwonisz do centrum alarmowego towarzystwa.
Porównaj polisy
Co zawierają Ogólne Warunki Ubezpieczenia?
Umowa ubezpieczenia dotyczy konkretnego wariantu produktu, natomiast OWU to jego szczegółowy opis. Zawarte są w nim informacje na temat wszystkich ryzyk i wariantów – nawet tych, których nie wybrałeś. Jeżeli więc nie interesuje Cię np.
ubezpieczenie bagażu spokojnie możesz ominąć ten rozdział. W OWU znajdziesz przede wszystkim:
-
Definicje;
-
Zakres i warianty ubezpieczenia;
-
Warunki zawarcia umowy;
-
Warunki ustalania wysokości składki;
-
Wyłączenia odpowiedzialności;
-
Okres odpowiedzialności towarzystwa;
-
Zasady realizacji świadczenia ubezpieczeniowego.

Źródło: opracowanie własne
Jak czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia?
Każdy, kto kiedyś zetknął się z OWU, jest świadomy, że nie jest to szczególnie przejrzysty dokument. Do tego dochodzi fakt, że posiada kilkadziesiąt stron i nie wszyscy postanawiają go w całości przeczytać. Podpisując polisę oświadczasz, że zapoznałeś się w Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Tak więc, jeżeli dojdzie do niepomyślnych dla Ciebie zdarzeń, które były ujęte w wyłączeniach odpowiedzialności w OWU i nie otrzymasz odszkodowania, możesz mieć pretensje jedynie do siebie.
Zapoznanie się z OWU jest obowiązkowe, ale żeby było dla Ciebie przydatne, w szczególności powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów:
-
Szczegółowy zakres ubezpieczenia, czyli to, od czego chroni Cię polisa. W zasadzie najważniejszy element OWU, ponieważ określa przedmiot Twojego ubezpieczenia. Dzięki temu wiesz, w jakich sytuacjach będziesz mógł liczyć na ewentualną pomoc.
-
Wyłączenia odpowiedzialności, czyli to, od czego nie chroni Cię polisa. Aby nie dochodziło do nadużyć, towarzystwa stosują ograniczenia odpowiedzialności, które określają w jakich sytuacjach nie otrzymasz odszkodowania, mimo że doszło do zdarzenia, które zawarte jest w Twojej polisie. Szczegółowe zapoznanie się z tym zapisem może uchronić Ciebie i towarzystwo przed zbędnymi niedomówieniami.
-
Wysokość wypłacanego świadczenia, czyli ile maksymalnie możesz otrzymać i nie zawsze chodzi tutaj o sumę ubezpieczenia. W niektórych przypadkach wypłacona kwota będzie mniejsza, np. przy odpowiedzialności cywilnej na mieniu.
Pamiętaj, że nie ma idealnej polisy i prawdopodobnie w każdej znajdziesz punkt, który będziesz uważał za niepotrzebny. Towarzystwa jednak muszą się chronić przed nadużyciami ubezpieczeń, dlatego stosuje takie, a nie inne zapisy. Mimo to, ubezpieczenie zapewnia podstawową ochroną i przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności oraz znajomości zasad wypłacania świadczeń nie powinieneś mieć problemu z otrzymaniem odszkodowania w razie nieszczęśliwego zdarzenia.
Kup ubezpieczenie
Ubezpieczenia mają uchronić Cię przed horrendalnymi kosztami, które na Ciebie spadną, gdy będziesz musiał skorzystać z opieki medycznej za granicą i tak właśnie działają. Jeżeli więc nie chcesz ponosić takich kosztów, przed każdym wyjazdem pamiętaj o właściwej, ale też świadomie zakupionej polisie.
Julietta Pawlak