Szukasz polisy dla całej rodziny? |
Najlepsza ochrona w dobrej cenie |
Dla Ciebie i Twoich bliskich |
KL, assistance, OC, NNW |
Szukasz NNW na czas wyjazdu? |
Potrzebujesz dodatkowej ochrony |
Następstw nieszczęsliwych wypadków |
Również na zawody i obozy |
Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu | |
Bez wypełniania tradycyjnych druków - formularze online | |
Zamów gdziekolwiek jesteś - 24 h/doba, 7 dni w tygodniu | |
Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach z artykułów online |
Dziękujemy za oddanie głosu
Wyjeżdżając na wakacje do krajów UE/EFTA zastanawiamy się w jaki sposób zabezpieczyć siebie oraz swoją rodzinę, aby nasz urlop przebiegał w atmosferze spokoju i pewności o swoje bezpieczeństwo. Mamy do wyboru 2 opcje – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz prywatną polisę turystyczną. Sprawdźmy jakie są różnice między tymi dwoma rozwiązaniami.
fot: pixabay.com
Wyrobienie karty jest w pełni bezpłatne, a formalności z tym związane załatwimy „od ręki”.
Wniosek o wydanie karty możemy złożyć osobiście, lub przesłać pocztą (tradycyjną jak i elektroniczną).
Brak górnych limitów kosztów leczenia.
Pokrycie kosztów niezależnie od powodów, dla których jesteśmy leczeni (wypadek podczas uprawiania sportu, podczas pracy, nasilenie objawów przewlekłej choroby etc).
Możliwość korzystania z usług medycznych danego kraju na tych samych zasadach co jego mieszkańcy.
Niestety Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego posiada również wady.
Podstawową jest obszar, na którym uprawnia nas do bezpłatnego leczenia. Są to jedynie kraje Unii Europejskiej oraz stowarzyszenia EFTA. Jeżeli wybieramy się do państw nie będących członkami żadnego z wymienionych sojuszy i chcemy ubezpieczyć koszty leczenia musimy wybrać prywatną polisę turystyczną.
Kolejnym minusem jest konieczność korzystania z usług jedynie publicznych placówek, które podpisały umowę z odpowiednikiem naszego NFZ. Karta nie zapewnia pokrycia kosztów prywatnej opieki zdrowotnej ani kosztów planowanego leczenia poza granicami Polski. Pamiętajmy, że EKUZ nie pokryje także opłat związanych z transportem medycznym do kraju.
Karta EKUZ często kojarzona jest z bezpłatnym leczeniem na terenie UE. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż mimo jej posiadania możemy być narażeni na dodatkowe opłaty. W większości państw członkowskich UE/EFTA ubezpieczony ponosi część kosztów związanych z udzielonymi świadczeniami i koszty te nie podlegają refundacji przez NFZ (tzw. kwota współfinansowania). W odniesieniu do pozostałych kosztów istnieje możliwość ubiegania się o ich zwrot. Przed wyjazdem sprawdźmy za jakie usługi albo leki będziemy musieli dopłacić w danym kraju.
Prywatna polisa turystyczna
Ze względu na niedostateczną opiekę gwarantowaną przez EKUZ warto pomyśleć o dodatkowej polisie. Ubezpieczenie należy traktować jak dopełnienie ochrony w zakresie, którego nie pokryje NFZ. Z pewnością nie powinniśmy rezygnować z wyrobienia karty EKUZ, warto jednak nie ograniczać się jedynie do niej.
Zakres terytorialny nie jest narzucony z góry – wybieramy kraj docelowy podróży.
Poza kosztami leczenia w polisie zawarte jest ubezpieczenie assistance – w razie potrzeby osoba z infolinii wskaże najbliższą placówkę medyczną, zorganizuje pomoc, skontaktuje się z rodziną w kraju etc.
Możemy korzystać z placówek zarówno prywatnych, jak i państwowych – pamiętajmy jednak o limitach na konkretne świadczenia (zapisy w OWU).
Polisa pokrywa transport medyczny do kraju lub sprowadzenie zwłok – koszty te są zazwyczaj olbrzymie.
Oprócz kosztów leczenia, można wykupić opcje dodatkowe – NNW, OC, ubezpieczenie bagażu, rozszerzenie ochrony o choroby przewlekłe, uprawianie sportów różnego rodzaju, itp.
Niestety, tak jak każdy produkt, także polisa posiada wady. Pierwszą z nich jest cena. W przeciwieństwie do EKUZ za ubezpieczenie musimy zapłacić. Pamiętajmy, że w porównaniu z kosztami leczenia, za które może przyjść nam zapłacić posiadania polisy i tak okaże się opłacalne. Dodatkowe umowy takie jak: uwzględnienie uprawiania sportów, chorób przewlekłych itp. niestety podwyższą cenę składki. Musimy pamiętać również o tym, że polisa nie pokryje niczego ponadto, co jest konieczne. Jednym z głównych wad prywatnego ubezpieczenia jest określenie wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa.
Wybierz ubezpieczenie turystyczne
Wyjazd na wakacje do zagranicznych krajów może czasem wiązać się z koniecznością skorzystania z usług medycznych. Jeżeli wybieramy się do państw członkowskich UE wyróbmy EKUZ, jednak nie lekceważmy prywatnego ubezpieczenia. Będzie ono dopełnieniem w Europie, ale także jedynym rozwiązaniem w pozostałych częściach świata.Redakcja portalu ubezpieczenieturystyczne.pl